U beogradskoj opštini Grocka i neposrednoj blizini Gročanske čaršije, prostorne kulturno-istorijske celine od velikog značaja za Srbiju, nalazi se Rančićeva kuća, revitalizovano kulturno dobro narodnog graditeljstva iz 18. veka, mesto gde kultura i doslovno stanuje, jer u njoj radi Centar za kulturu. Rančićeva kuća je pod rukovodstvom kustoskinje Zorice Atić postala primer dobre prakse kako mali prostor kulture, koji istovremeno živi kao savremeni kulturni centar, muzej, izložbeni i koncertni prostor, daleko od gradskog jezgra, može biti veoma uspešan u svom radu i privlačenju publike. Ustanova pruža stanovnicima Grocke i šire, mnogobrojne kulturne sadržaje i kreira autentičan program, realizujući rekordnih 513 programa u 2021. godini. Zahvaljujući zalaganju i posvećenom radu Zorice Atić, prostor ustanove je, iz godine u godinu, a posebno u neposredno proteklom periodu, šire prepoznat kao pažnje vredan kulturni prostor, značajno hodočasničko mesto za posetioce i izletnike, stožer kulture Opštine Grocka i nezaobilazna tačka na kulturnoj mapi Beograda.
https://www.kulturagrocka.rs/grocka/ranciceva-kuca
https://beogradskonasledje.rs/kd/zavod/grocka/ranciceva-kuca.html
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%97%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0_%D0%90%D1%82%
Neposredno je zaslužna za formiranje reprezentativnog muzeološkog prostora kulture u Grockoj, pod nazivom „Legat dr Aleksandra Кostića“, galerije sa stalnom postavkom o kojoj se stara kao autor i kustos, organizuje stručna vođenja, saradnju sa nadležnim ustanovama i istraživanja. Nјenim zalaganjem, Gradska opština Grocka je sprovela rad na izlaganju stalne postavke nalaza prof. dr Aleksandra Đ. Кostića, znamenitog i svestranog naučnika, srpskog polihistora, uz stručnu podršku nadležnog Muzeja grada Beograda. Legat je otvoren 2018. u objektu Biblioteke „Ilija Garašanin“ nakon višegodišnjeg zaborava, a bogata zbirka obuhvata arheološke i paleontološke nalaze Grocke, odnosno arheološki period od neolitske starčevačke i vinčanske kulture do novog veka, uz lične predmete koji su poklon Vojislava Vokija Кostića, njegovog sina. Muzejska postavka se nalazi u zaštićenoj ambijentalnoj celini „Gročanska čaršija“, a kustoskinja je 2021. nastavila istraživanja, upotpunila zbirku novim predmetima, inicirala značajnu posetu i interesovanje stručne javnosti, koja uključuje i saradnju sa Srpskim lekarskim društvom.
http://www.avantartmagazin.com/novi-zivot-stare-zbirke-legat-dr-aleksandra-kostica-u-grockoj/
https://www.politika.rs/sr/clanak/476047/U-kabinetu-cuda-profesora-Kostica
https://www.kucastil.rs/lifestyle/o-cudnovatoj-sudbini-zaboravljenog-srpskog-genija
Кustoske aktivnosti bile su izuzetno plodne i značajne, i beleže rekordnu posetu. Zorica Atić je proaktivno osmišljavala, inicirala i sprovodila kulturne događaje ustanove, uspešno prilagodivši rad aktuelnoj situaciji, dajući pozitivan primer funkcionisanja ustanova kulture i muzejskih stručnjaka u uslovima pandemije. Izuzetno aktivna medijska kampanja koju je sprovodila, kao i kombinovani prelazak na digitalni format rada, omogućili su značajnu vidljivost ustanove, što je doprinelo ne samo povećanoj, već vanserijskoj individualnoj poseti programima i sadržajima Centra. Naglašeno je interesovanje za tradicionalna kustoska vođenja „Toplina varoškog doma“ Rančićevom kućom, spomenikom kulture, aktuelnim izložbenim postavkama u galerijskom prostoru, kao i posete stalnoj muzeološkoj postavci Legata dr Aleksandra Кostića, te je tokom godine realizovan rekordan broj od 230 edukativnih kustoskih vođenja sa više od 4.768 posetilaca - izletnika, turista, lokalnog stanovništva... Posebno se ističu redovne đačke posete i saradnja sa školama. Ustanova je bila otvorena i dostupna za posetioce i praznicima, i tokom vikenda.
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/strucna-vodjenja
https://www.tob.rs/sr/news/ranciceva-kuca-otvara-vrata-za-posetioce-i-vikendom
https://beogradski.rs/nova-generacija-malisana-raste-uz-svoj-muzej-rancicevu-kucu/
https://www.grocka.rs/poseta-udruzenja-za-tehnologiju-vode-i-sanitarno-inzenjerstvo/
Naglašena je otvorenost u radu i savremen pristup realizaciji programa, kako bi se sadržaji kulture nesmetano odvijali i doprli do publike tokom pandemije, koja je izrazito negativno uticala na redovan rad ustanova kulture. Spremno se prihvatila digitalizacije i 3D promocije pograma ustanove, ali i bogate kulturne baštine u okruženju, te se ustanova 2021. posebno isticala svojim digitalnim sadržajima. Broj fizičkih posetilaca događajima, koji su i online emitovani, iznosi više od 14.000, dok je broj pratilaca digitalnih sadržaja emitovanih uživo prevazišao više desetina hiljada pregleda. Realizovano je 18 snimanja programa i 4 snimanja za potrebe izrade 3D prezentacija i virtuelnih tura, kojima se promoviše kulturna baština. Virtuelne ture - Rančićeva kuća, Legat dr Aleksandra Кostića, Кasnorimska grobnica u Brestoviku, dostupne su na sajtu Centra za kulturu, i koriste se za kulturno-turističku promociju ustanove i Opštine Grocka. Takođe, na jutjub stranici ustanove dostupni su promo-snimci, koncerti, edukativne divan-tribine, i drugi sadržaji.
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/edukativni-program
https://www.youtube.com/c/KulturaGrocka/videos
https://my.matterport.com/show/?m=3oaYCSKSMXs
https://beogradski.rs/nastavljeno-3d-snimanje-odabranih-kulturnih-lokacija/
https://my.matterport.com/show/?m=PLmE99TPSmU
https://my.matterport.com/show/?m=3oaYCSKSMXs
https://www.youtube.com/watch?v=-T0TE-PfODI
https://www.politika.rs/sr/clanak/481447/Jovanka-Broz-i-tajne-sluzbe
Stručni rad Zorice Atić beleži preko stotinu autorskih tekstova za kataloge i predstavljanja izložbi umetnika u galerijama Beograda i Srbije. Кao predsednica Likovnog saveta galerije Rančićeve kuće, čiji su članovi dr um. Anamarija Vartabedijan i Zoran Ivanović, vajar, priredila je kvalitetan galerijski program (12 izložbi), gde izdvajamo izložbu renomiranog ikonopisca Jelene Hinić „Sveti Srbi“, i primenjene umetnice Danijele Paracki „Harmonija knjige“. Autorski je koncipirala 3 godišnje grupne izložbe, koje se realizuju po javnim pozivima i beleže veliko interesovanje. To su „Stvaralačka Grocka“ (46 učesnika), „Likovno putovanje“, godišnja smotra dečijih radova, novogodišnji „Varoški salon“ (26 učesnika). Izlagački koncept predstavlja kreativni potencijal i produkciju velikog broja autora i umetnika koji žive i/ili rade na teritoriji Grocke, umrežava ih, osnažuje, pruža podršku stvaralačkom radu, jača svest o kulturnim potencijalima okruženja. Takođe, selektor je i organizator Likovne kolonije GO Grocka, tradicionalne umetničke smotre koju prati izložba u Rančićevoj kući, katalog i autorski tekst.
https://www.politika.rs/sr/clanak/473729/Umetnost-kao-prostor-egzistencije
http://www.seecult.org/konkurs/konkurs-za-izlagacku-sezonu-2022-u-rancicevoj-kuci
https://www.politika.rs/sr/clanak/493701/Sveti-Srbi-u-Rancicevoj-kuci
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/%C5%A1ta
https://www.politika.rs/sr/clanak/474532/Cudesna-sudbina-Jelisavete-Nacic
https://www.rts.rs/page/radio/ci/story/27/radio-beograd-1/4664494/setnja-grocanskom-carsijom.html
https://www.politika.rs/sr/clanak/476757/Zakoraci-u-nasu-pricu-u-Grockoj
https://www.politika.rs/sr/clanak/479369/Muzeji-menjaju-zivot-nabolje
https://www.politika.rs/sr/clanak/476528/Osveta-zvana-Strasni-sud
https://www.politika.rs/sr/clanak/489146/Melodije-Balkana-u-dzez-maniru