
Rančićeva kuća, spomenik kulture od velikog značaja za Republiku Srbiju, u 2021. godini je zabeležila rekordnu posetu, i naglašeno interesovanje za tradicionalna kustoska vođenja „Toplina varoškog doma“ Zorice Atić, kustoskinje i direktorke. Varoška kuća kosovsko-moravskog stila izgrađena je s kraja 18. veka u mirnom sokaku stare varoši, na uzvišici s pogledom na Dunav. Građena od materijala sa podneblja, širokih streha, sa drvenim doksatom i krovom od ćeramide, dragocen je primerak očuvanog narodnog graditeljstva. Rančićeva kuća je danas primer uspešne revitalizacije, beleži više od dva veka trajanja i četiri decenije kulturne namene. Svojim arhitektonskim, konstruktivnim i likovnim obeležjima, kvalitetom i obradom materijala, predstavlja jednu od najvrednijih kuća beogradske okoline. Tokom godine realizovan je rekordan broj od 230 edukativnih kustoskih vođenja sa više od 4.768 posetilaca. Posebno se ističu redovne đačke posete i saradnja sa školama. Ustanova je bila otvorena i dostupna za posetioce i praznicima, i tokom vikenda.
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/strucna-vodjenja
https://www.tob.rs/sr/news/ranciceva-kuca-otvara-vrata-za-posetioce-i-vikendom
https://beogradski.rs/nova-generacija-malisana-raste-uz-svoj-muzej-rancicevu-kucu/
http://spomenicikulture.mi.sanu.ac.rs/spomenik.php?id=749
https://beogradskonasledje.rs/kd/zavod/grocka/ranciceva-kuca.html

Ustanovu karakteriše otvorenost u radu i savremen pristup realizaciji programa, kako bi se sadržaji kulture kontinuirano i nesmetano odvijali, i doprli do publike tokom pandemije koja je izrazito negativno uticala na redovan rad ustanova kulture. Ustanova se okrenula digitalizaciji i 3D promociji pograma, ali i bogate kulturne baštine u okruženju, te se 2021. posebno isticala svojim digitalnim sadržajima. Broj fizičkih posetilaca događajima u Rančićevoj kući, koji su i online emitovani, iznosi više od 14.000, dok je broj pratilaca digitalnih sadržaja emitovanih uživo prevazišao više desetina hiljada pregleda. Realizovano je 18 snimanja programa i 4 snimanja za potrebe izrade 3D prezentacija i virtuelnih tura, kojima se promoviše kulturna baština. Virtuelne ture Rančićevom kućom dostupne su na sajtu Centra za kulturu, i koriste se za predstavljanje kulturne baštine, kulturno-turističku promociju ustanove i Opštine Grocka. Takođe, na jutjub stranici ustanove dostupni su prilozi, emisije, promo-snimci, koncerti, edukativne tribine održane u Rančićevoj kući.
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/edukativni-program
https://www.youtube.com/c/KulturaGrocka/videos
https://www.youtube.com/watch?v=PSppvesj6hg&t=1352s
https://mediasfera.rs/2021/01/26/one-su-vladale-srbijom-onlajn-tribina-beograda-za-pocetnike/
https://www.rts.rs/page/radio/sr/story/24/radio-beograd-2/4286204/dnevni-magazin-kulture.html
https://my.matterport.com/show/?m=PLmE99TPSmU

Likovni savet galerije Rančićeve kuće u sastavu dr um. Anamarija Vartabedijan, prof. Zoran Ivanović, vajar, Zorica Atić, kustos, žirirao je po javnom konkursnom pozivu kvalitetan galerijski program u okviru koga je ostvareno 12 umetničkih koncepata, gde izdvajamo izložbu renomiranog ikonopisca Jelene Hinić „Sveti Srbi“, i primenjene umetnice Danijele Paracki „Harmonija knjige“. Uspešno su realizovane i tradicionalne grupne izložbe ustanove sprovedene po zasebnim javnim konkursima u saradnji sa lokalnom zajednicom, sa ciljem da - podrže stvaralaštvo na teritoriji opštine i umreže postojeće kapacitetete, - kreativno angažuju decu i roditelje, ojačaju svest o kulturnim potencijalima okruženja i značaju kulturne baštine, i 3.) podrže stvaraoce. To su „Stvaralačka Grocka“ (46 učesnika), „Likovno putovanje“, godišnja smotra dečijih radova (oko 100 učesnika), novogodišnji „Varoški salon“ (26 učesnika). Takođe, u prostoru Rančićeve kuće je realizovana i 23. Likovna kolonije GO Grocka, tradicionalna umetnička smotra GO Grocka (12 učesnika), koju je potom pratila izložba u galeriji.
https://beogradski.rs/konkurs-za-izlagacku-sezonu-2022-galerija-ranciceva-kuca/
https://www.grocka.rs/xxiii-likovna-kolonija-go-grocka-kolektivna-izlozba-radova/
https://www.politika.rs/sr/clanak/493701/Sveti-Srbi-u-Rancicevoj-kuci
http://www.seecult.org/konkurs/konkurs-za-izlagacku-sezonu-2022-u-rancicevoj-kuci
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/galerijski-program
https://www.politika.rs/sr/clanak/476757/Zakoraci-u-nasu-pricu-u-Grockoj
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/znamenitost

U aktivnostima ustanove koja je smeštena u zdanju kulturnog dobra, posebno se izdvajaju napori na polju promocije programa i kulturnog nasleđa. Osim neposrednog rada sa posetiocima koji ostvaruje putem stručnih vođenja kroz stalnu postavku Legata i tradicionalnih vođenja Rančićevom kućom pod nazivom „Toplina varoškog doma“, u uslovima koje je nametnula epidemija Кovida-19, razvijena je izuzetna medijsku aktivnost koja je kulturnu baštinu i programe Centra učinila vidljivijim i dostupnijim široj javnosti. Raznovrsnost korišćenih medija i predstavljenih programa i sadržaja kulture ogleda se u impresivnom broju od čak 347 medijskih aktivnosti, koje obuhvataju 284 vesti i najava programa putem dnevne štampe i portala, 14 televizijskih i radijskih emisija, više od 13 reportaža i 36 televizijskih najava, gostovanja i priloga. Broj medijskih naslova je u 2021. godini prevazišao prethodne godine, a prisustvo u medijima utiče na vidljivost ustanove i njenog rada kroz redovnost i kontinuitet priloga i vesti u različitim profilima medija.
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/%C5%A1ta
https://beogradski.rs/likovna-radionica-ilustracije-zakoraci-u-nasu-pricu/
https://www.politika.rs/sr/clanak/479369/Muzeji-menjaju-zivot-nabolje
https://www.politika.rs/sr/clanak/474532/Cudesna-sudbina-Jelisavete-Nacic
https://www.politika.rs/sr/clanak/482723/Nemoguce-bekstvo
https://www.politika.rs/sr/clanak/489146/Melodije-Balkana-u-dzez-maniru
https://www.rts.rs/page/radio/ci/story/27/radio-beograd-1/4664494/setnja-grocanskom-carsijom.html

Centar za kulturu Grocka razvija saradnju sa nadležnim institucijama i ustanovama kulture i obrazovanja, istaknutim pojedincima, strukovnim udruženjima, što umnogome doprinosi rezultatima rada, programskom kvalitetu i ugledu ustanove. Projektnim predlozima ustanova redovno aplicira za dodatna sredstva po javnim konkursima Grada Beograda – Sekretarijata za kulturu, i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, zahvaljujući kojima je u 2021. godini ostvarila 5 obimnih programa, koji su namenjeni deci i mladima, osmišljeni na osnovu istraživanja interesovanja i potreba publike, ili su zasnovani na temama koje su aktuelne u lokalnoj zajednici /društvu. Projekti se realizuju u Rančićevoj kući: Letnji muzički program „Muzička bašta 2021“ (12 koncerata); 23. Likovna kolonija GO Grocka (petodnevna umetnička smotra sa 12 učesnika); Edukativna arheološka radionica za osnovce Grocke „Кelti na tlu Grocke“ (saradnja sa kustosima Muzeja grada Beograda) i Edukativni program „Кulturno nasleđe na tlu Grocke u novim tehnologijama za savremenu publiku“ (saradnja sa Centrom za urbani razvoj).
https://www.kulturagrocka.rs/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/radionice/ar
https://beogradski.rs/leto-u-grockoj-muzicka-basta-2021/