Prvo autorsko vođenje kroz izložbu „Prometeji novog veka“ održano je 25. septembra sa autorkama izložbe kustoskinjama Muzeja Jugoslavije Anom Panić i Jovanom Nedeljković. Posle vođenja, organizovana je matine žurka kojom je Objašnjenje zatvorena letnja sezona u parku Muzeja Jugoslavije. Tako je tema nesvrstanosti, obojila je i poslednji program u okviru višegodišnjeg projekta „Leto u Muzeju“, kojim se Muzej Jugoslavije obraća lokalnoj publici, sa akcentom na mlade, pa je realizovan „Nesvrstani matine“, koji je kroz edukativno-muzički program približio široj publici i sadržaj same izložbe. Nastupio je bend „Nesvrstani”, koji već više od jedne decenije gaji autorski roots reggae pristup i neguje jamajčansku kulturu stvarajući muziku i nastupajući na domaćim i stranim muzičkim festivalima, kao i u beogradskim klupskim prostorima. Pre benda nastupio je pasionirani kolekcionar muzike, Đ Кhalil, zvucima tradicionalne, funk i psyhodelic muzike iz nesvrstanih zemalja.
https://www.muzej-jugoslavije.org/program/prvo-autorsko-vodjenje-izlozba-prometeji-novog-veka/
Autorsko vođenje sa istoričarem Tvrtkom Jakovinom. Drugo vođenje kroz izložbu „Prometeji novog veka“ održano je 9. oktobra sa ko-autorkom izložbe kustoskinjama Muzeja Jugoslavije Jovanom Nedeljković i istoričarem Tvrtkom Jakovinom, ekspertom za teme nesvrstavanja i hladnoratovske politike, što je ujedno i bilo u fokusu vođenja. Tvrtko Jakovina je redovni profesor Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gde predaje svetsku istoriju 20. veka. Autor je niza radova o spoljnjoj politici socijalističke Jugoslavije i jugoslovenskoj istoriji 20. veka, među kojima su knjige: „Socijalizam na američkoj pšenici“ (2002), „Američki komunistički saveznik; Hrvati, Titova Jugoslavija i Sjedinjene Američke Države 1945-1955“ (2003), „Treća strana Hladnog rata“ (2011), „Trenuci katarze. Prijelomni događaji XX stoljeća“ (2013), „Budimir Lončar. Iz Preka do vrha svijeta“ (2020).
https://www.muzej-jugoslavije.org/program/vodjenje-kroz-izlozbu-prometenij-novog-veka/
Autorsko vođenje sa istoričarkom umetnosti Dinom Pavić Treće vođenje kroz izložbu „Prometeji novog veka“ održano je 23. oktobra sa ko-autorkom izložbe kustoskinjama Muzeja Jugoslavije Anom Panić i istoričarkom umetnosti Dinom Pavić, kustoskinjom Kuće legata, stručnom saradnicom na izložbi jednom od autorki tekstova u katologu izložbe. U fokusu vođenja bilo je stvaralaštvo Petra Lubarde, njegov boravak u Indiji i promene nastale u njegovom umetničkom izrazu nakom posete Indiji.
Кao najavni program, 11. septembra organizovana je promocija časopisa o novim medijima i umetnosti (O)gled u čijem fokusu je stvaralaštvo umetnika Vladimira Nikolića, čiji je video-rad "Кomunistička slika u veku svoje digitalne reprodukcije" bio deo izložbe. Na promociji su govorili autori tekstova Jovan Čekić, profesor na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu i Igor Simić, umetnik, kao i Vladimir Nikolić, umetnik i docent na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, Anica Tucakov, urednica izdanja i Nebojša Grujičić, kourednik.
Istoričari bez svedoka - razgovor povodom knjige o jugoslovenskom diplomati Budimiru Lončaru Povod za diskusiju održanu 7. oktobra „Istoričari bez svedoka“ bila je knjiga „Budimir Lončar. Od Preka do vrha svijeta“, o jednom od najznačajnijih jugoslovenskih diplomata, a u razgovoru su učestvovali istoričari: Tvrtko Jakovina, autor knjige, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Vladimir Petrović, Institut za savremenu istoriju i Petar Žarković, Institut za filozofiju i društvenu teoriju. Moderatorka je bila istoričarka Jovana Nedeljković, kustoskinja Muzeja Jugoslavije, koautorka izložbe. Program je snimljen i dostupan je na YouTube kanalu Muzeja Jugoslavije.
https://www.youtube.com/watch?v=C0vttKnAlPw&ab_channel=MuzejJugoslavij
https://www.muzej-jugoslavije.org/program/istoricari-bez-svedoka/
Povod za onlajn razgovor „Nesvrstani jugoslovenski modernizam: između kulture, ekonomije i politike” održan 4. novembra bila je knjiga Bojane Videkanić „Nonaligned Modernism” (Nesvrstani modernizam), a pored autorke, učestvovale su Ana Dević, sociološkinja, Jelena Vesić, istoričarka umetnosti i Tanja Petrović, antropološkinja. Moderatorka je bila Ana Panić, istoričarka umetnosti i kustoskinja Muzeja Jugoslavije, koautorka izložbe.
https://www.youtube.com/watch?v=ygdxB1wctOk&ab_channel=MuzejJugoslavij
Napravljen je film o izložbi za muzejski Youtube kanal u trajanju od 46 minuta, u kome kroz glavne ideje i koncept izložbe, publiku vode autorke izložbe, kao i saradnici/ce koji su radili na njenom kreiranju. Učesnici: Ana Panić, Jovana Nedeljković, Tvrtko Jakovina, Dina Pavić Debeljak (Legat Petra Lubarde), Vladimir Nikolić (umetnički rad Komunistička slika u veku svoje digitalne reprodukcije), Milena Kordić (arhitektura izložbe), Andrej Dolinka (dizajer). Scenario: Ana Panić, Jovana Nedeljković Kamera i montaža: Delimir Babić Bata Trajanje: 40-45 minuta.
https://www.youtube.com/watch?v=Odmm-iF2Ta0&ab_channel=MuzejJugoslavije
Izložbu je pratio dvojezični katalog na 250 strana sa stručnim tekstovima koatorki izložbe Ane Panić "Jugoslavija i Indija – kulturni sektor spoljne politike" i Jovane Nedeljković "Put Josipa Broza Tita u Indiju 1954-55. godine" čiji recenzent je bio Tvrtko Jakovina i stručne saradnice Dine Pavić "Petar Lubarda i Indija" čija je recenzentkinja bila Jelena Todorović. Za potrebe kataloga urađeno je profesionalno fotografisanje svih izloženih predmeta (32), koje se nalaze u kataloškom delom uz kratke informativne tekstove prijemčive za širu publiku.
https://www.academia.edu/74531967/Prometeji_novog_veka
U godini obeležavanja 60 godina od Prve konferencije Pokreta nesvrstanih, u Muzeju Jugoslavije su bili predstavljeni do sada neobjavljeni dnevnički zapisi Veljka Vlahovića, narodnog heroja, novinara, političara, diplomate i pisca. Promocija knjige „Conference de Belgrade – Dnevnički zapisi Veljka Vlahovića sa Beogradske konferencije 1961“ organizovana je u saradnji sa Centrom za demokratsku tranziciju iz Crne Gore 23. decembra. O knjizi su govorili istoričari: Božena Miljić, viša istraživačica Istorijskog instituta Crne Gore, Hrvoje Klasić, recenzent knjige, profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i Jovana Nedeljković, kustoskinja u Muzeju Jugoslavije. Razgovor je moderirala Ana Panić, takođe kustoskinja Muzeja Jugoslavije. Knjigu „Conference de Belgrade – Dnevnički zapisi Veljka Vlahovića sa beogradske konferencije 1961“ je ove godine objavio Centar za demokratsku tranziciju iz Crne Gore u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore, dok je Muzej Jugoslavije pomogao njenu realizaciju ustupivši fotografije iz svoje bogate fototeke koja broji više od 130.000 fotografija.
Autorsko vođenje sa umetnikom Vladimirom Nikolićem Četvrto i poslednje javno vođenje kroz izložbu „Prometeji novog veka“ održano je 6. novembra sa autorkama izložbe kustoskinjama Muzeja Jugoslavije Anom Panić i Jovanom Nedeljković i umetnikom Vladimirom Nikolićem, čiji rad "Кomunistička slika u veku svoje digitalne reprodukcije" na simboličkom nivou zatvara izložba, i otvara pitanje "Šta se desilo sa modernizmom kojim smo se nakada toliko ponosili i predstavljali svetu, kao i sa vrednostima i idejama nesvrstanosti, antikolonijalizma, revolucionarnosti, solidarnosti, naročito danas?"