Konzervacija: Za potrebe izložbe "Fabrike nameštaja u Zrenjaninu" od strane Konzervatorske službe Muzeja rađena je delimična ili potpuna konzervacija 9 inventarnih jedinica koje se čuvaju u Zbirci primenjene umetnosti.. Manje intervencije rađene su od strane konzervatorske i tehničke službe i na pozajmljenom nameštaju i predmetima iz privatnih kolekcija.
Terenski rad: Tokom istraživačkog i terenskog rada na pripremi izložbe autor (kustos) je obilazio brojne lokacije u potrazi za adekvatnim izložbenim materijalom i informacijama. Tako su na primer obilažene nekadašnje lokacije fabričkih pogona i upravnih zgrada, ali i javne ustanove gde se još uvek čuvaju primerci proizvedenog nameštaja (Gradska kuća, Sudska palata). Obilazak i dokumentovanje nameštaja kod kolekcionara i privatnih lica u tom smislu je takođe bilo dragoceno. Istraživački rad podrazumevao je i kontakte sa drugim kulturnim institucijama, kao što su Istorijski arhiv Zrenjanin, Muzej Vojvodine i dr.
Izložba „Fabrike nameštaja u Zrenjaninu – Između industrije i primenjene umetnosti“ svečano je otvorena 12. novembar 2021. u Malom salonu NMZ. Na otvaranju su govorili Siniša Onjin, direktor Narodnog muzeja Zrenjanin, Dejan Vorgić, autor izložbe, kustos Zbirke primenjene umetnosti NMZ i Jelena Travar Miljević, pomoćnica gradonačelnika Zrenjanina za lokalno ekonomski razvoj i politiku jednakih mogućnosti.
https://www.politika.rs/sr/clanak/491904/Fabrike-namestaja-izmedu-industrije-i-primenjene-umetnosti
https://pannonrtv.com/rovatok/vesti-na-srpskom/istorija-zrenjaninske-fabrike-namestaja
Kompletan vizuelni identitet izložbe radio je autor (kustos) izložbe uz pomoć saradnika. On je podrazumevao dizajn, prelom teksta i pripremu za štampu izložbenog kataloga, panoa, pozivnica i plakata. Plakat kao osnovno i primarno komunikacijsko informativno sredstvo sa potencijalnom publikom je bio dostupan na više lokacija u samoj zgradi Muzeja, ali i u drugim gradskim kulturnim institucijama (Gradska narodna biblioteka ŽZ, Kulturni centar).
Katalog “Fabrike nameštaja u Zrenjaninu” je realizovan na 56 strana i uz pomoć više saradnika i dvoje eminentnih recenzenata. Studija sadrži istorijski presek rada fabrika Anton Bence i sin (osn. 1861) i Pavle Melegi (osn. 1919), koje su nacionalizovane i fuzionisane u Industriju nameštaja “Žarko Zrenjanin” (1947-2003). Takođe u kraćem osvrtu dat je i prikaz trenutnog stanja u gradu. Sadržajan tekst prate brojne ilustracije u vidu novinskih oglasa, starih fotografija, prospekata, kataloga, medalja i dr. Poseban segment ilustracija čine fabrički pečati i oznake kojima je obeležavan nameštaj. Kataloški deo čini 65 stručno obrađenih jedinica u vidu sačuvanog nameštaja, nacrta, knjiga mustri, računa i dr. Katalog je sam po sebi svojevrsna monografija industrije nameštaja u Zrenjaninu. Ovakva publikacija je nedostajala lokalnoj i regionalnoj istoriografiji i kao takva biće osnova za sva buduća istraživanja.
Izložbu „Fabrike nameštaja u Zrenjaninu: Između industrije i primenjene umetnosti“ obeležilo je veliko interesovanje medija i publike. Izložba je najposećenija u prostoru Malog salona NMZ tokom 2021. godine. A objevljen je i veliki broj tekstova u medijima: List Zrenjanin, Danas, Novosti, Politika, I love Zrenjannin, Volim Zrenjanin, Zrenjaninski, RTV, RTS, Pannon TV.
Tokom trajanja izložbe, 2. decembra 2021, bilo je organizovano stručno vođenje sa temom "Život i rad Zoltana Bencea arhitekte, dizajnera i tehničkog upravnika fabrike nameštaja". Zoltan Bence je gotovo pola veka bio usko povezan sa radom fabrike na čije funkcionisanje je ostavio neizbrisiv pečat. Studirao je Umetničko-zanatsku školu u Štutgartu i dobio zvanje arhitekte za uređenje enterijera. Pred kraj studija 1925. godine aktivno se uključio u rad fabrike nameštaja „Anton Bence i sin“ gde ubrzo preuzima ulogu glavnog dizajnera nameštaja i tehničkog direktora. U očevoj fabrici on osniva umetnički atelje (biro) i uvodi pravu serijsku proizvodnju nameštaja. Nakon nacionalizacije fabrike 1946. godine, ostaje da radi u njoj do sedamdesetih godina kada je imao ulogu savetnika direktora. Iza sebe ostavio je na stotine nacrta nameštaja i finalnih proizvoda koji su plasirani širom Jugoslavije, ali i osvajali nagrade na značajnim evropskim izložbama. Publici je izložbu tumačio autor, kustos istoričar umetnosti, Dejan Vorgić.
https://www.zrenjaninski.com/kultura/zoltan-bence-je-ostavio-neizbrisiv-trag-na-ovim-prostorima/
Tokom trajanja izložbe „Fabrike nameštaja u Zrenjaninu – Između industrije i primenjene umetnosti“ održano je nekoliko likovnih radionica u kojima su učestvovali učenici petih razreda OŠ „Žarko Zrenjanin“, kao i učenici Poljoprivredne škole (II 2) i HTPŠ „Uroš Predić“ (IV 3). Danas, u XXI veku, okolnosti proizvodnje nameštaja su se drastično promenile, a stolarski i tapetarski zanat je sveden na hobi i kurs. Srednja polјoprivredna škola u Zrenjaninu već godinama ne edukuje đake ovih profila. Stručno vođenje kroz izložbu održao je autor, kustos-istoričar umetnosti Dejan Vorgić, i tom prilikom bilo je reči o istorijatu fabrika nameštaja i bogatom kulturnom nasleđu našeg grada. Učenici su nakom tumačenja skicirali predmet sa izložbe po izboru, a radionice su realizovane uz podršku Pedagoško-informativne službe NMZ.
U okviru izložbene postavke publici je predstavljena video prezentacija sa prigodnom muzičkom podlogom. Na njoj se najvećim delom našao materijal koji nije mogao biti adekvatno prezentovan na samoj postavci. Primera radi, na njoj su se našle stranice iz trgovačkih kataloga i knjiga mustri, jer nije postojala mogućnost njihovog listanja i detaljnog pregledavanja od strane posetioca.